Triestinský Brod se sádlem a s cibulí

22. 05. 2016 9:00:00
Vídeňské Alpy, zvedající se jihozápadně od Vídně, jsou ideálním zdrojem inspirace a prostředkem k uspokojení turistické vášně nejen domácích, ale i hostů.

Už při pohledu z dálky vykukuje na kopci tu a tam nějaká rozhledna nebo hradní vyhlídka a lákají k návštěvě a bližšímu seznámení.


Oblasti mezi dálnicemi A2 a A21 vévodí 1037m vysoký kopec Hocheck. Mnoho tras na jeho vrchol vede z obce Furth an der Triesting. Furth leží v malebném údolí, kde se ráno válí mlha, zurčí potůček, zjara kvetou blatouchy a za tepla kapři otvírají svoje tlamičky na hladině rybníka.
Furth znamená v překladu brod, Triesting se nazývá potok, který místem protéká a část jedné trasy doprovází. Dáme-li názvy dohromady, vyjde nám z toho "Triestingský Brod", podobě jako Český Brod, Brod nad Tichou, Havlíčkův Brod a podobně.


Jedna cesta na vrchol Hocheck vede z obce podél potoka Rohrbach po modré značce. Pěšina vede lesem a asi po jednom kilometru potůček a modrá značka mizí a cesta se rozděluje. Jedním směrem vede hezká, široká, avšak stinná cesta lesem a druhým cesta s výhledem. Pokud se necháte zlákat a půjdete po té s výhledem, zanedlouho zjistíte, že cesta končí soukromou hájenkou a dál nevede. Takže, zpátky k široké lesní cestě, i když (zatím) bez výhledu. Tady můžete potkat nejen turisty a cyklisty, ale i auta, kterým je od května do října vjezd povolen.


Túra z Furth na Hocheck a zpátky je 13,5 km dlouhá s docela vysokým převýšením. Pěšina se klikatí a nekompromisně stoupá. Vycházíte z bukového lesa a svahy jsou teď víc porostlé borovicemi na vysokých štíhlých a rovných kmenech. Po cestě se vám otevírají pohledy dolů do údolí na malinké domky ve Furth an der Triesting, přehlížíte nižší kopce pod vámi (Hochriegel Mittagskogel, Geisstein...) a na úrovni očí máte už jen okolní giganty, jako je Schneeberg nebo Rax. Cesta na Hocheck míří stále do kopce, zatáčky se vytrvale střídající doprava, doleva, doprava, ... z výšky je to pohled jen pro ty, kdo nemají s pohledem dolů potíže. Napočítáno třináct ostrých zákrut a určitě jednou tolik panoramatických výhledů.


Nahoře, ve výšce 1025m na vás čeká horská chata (Hocheck Schutzhaus), kde si dopřejte občerstvení a posilněte se před cestou dolů. Záměrně doporučuji Vídeňský párek s křenem a žemlí - rakousky: "Würstl", "Kren" a "Semmel" nebo buchty s povidly - rakousky: "Buchteln mit Powidl" :-) Vidíte tu podobnost? A když pak zjistíte, že mezi zdejší typické speciality, nejen na horské chatě, patří chleba se sádlem nebo se škvarkovou pomazánkou a cibulí, cítíte se tu hned jako doma.
Co ještě má Česko a Rakousko společné se dočtete v blogu Když se horám dává jméno.
Ještě výš, než chata, stojí tady, na Hocheck, dřevěná rozhledna Meyring-Warte, která předchozí, už tak dost krásné, výhledy korunuje svým panoramatickým v rozsahu 360ti stupňů.
Tady, na vrcholu Hocheck a v náruči Meyring Warte, srdce každého turisty zaplesá.

Příjezd ve směru od Vídně po dálnici A2, exit Leobersdorf. Po B18 do Weissenbach an der Triesting, kde odbočíte vlevo směr Furth an der Triesting.
Hezký den a šťastnou cestu!

Autor: Eva Kordulová | neděle 22.5.2016 9:00 | karma článku: 12.92 | přečteno: 280x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Jordanka Jirásková

Odpověď Lékařů bez hranic

Lékaři bez hranic odpověděli na mesengeru, pak mě ale znovu zablokovali, reaguji tedy tímto dalším článkem na blogu iDnes.

25.8.2019 v 12:13 | Karma článku: 39.75 | Přečteno: 1377 | Diskuse

Renata Pospiechová

Dovolená v Polsku

Byla jsem na dvoutýdenní dovolené v Polsku. První část - poznávací okruh autobusem s cestovní kanceláří. Druhá část - pobyt u moře.

25.8.2019 v 11:47 | Karma článku: 16.86 | Přečteno: 416 | Diskuse

Jordanka Jirásková

Dopis Lékařům bez hranic

Po několika blokacích a smazání mých příspěvků na Twitteru a Facebooku, mi nezbylo, než se Lékařů bez hranic zeptat otevřeným dopisem.

24.8.2019 v 12:09 | Karma článku: 45.75 | Přečteno: 4200 | Diskuse

Martin Faltýn

Z Prahy přes Istanbul do Malajsie a zase zpátky - 11a

Malajsie, ostrov Borneo, hlavní město Sabahu: Kota Kinabalu - Za 10 dní se nastřádá spousta drobných zážitků, které se při psaní jinam nevejdou. Co třeba nápoje: nealko a alkohol? O tom to dnes bude.

24.8.2019 v 8:08 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 143 | Diskuse

Hana Timková

K Budějicům cesta - 5. část

V této části putování vás provedu ze Sedlice do Písku Bude opět pořádné horko, opět skoro nepotkám živáčka. U Otavy mě přeskočí laňka a není to zvíře. A jak to dopadne s další etapou do Týna nad Vltavou?

24.8.2019 v 7:00 | Karma článku: 7.11 | Přečteno: 115 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 342

Narodila jsem se v Česku. V Česku jsem studovala a pracovala. Pak jsem několik let žila a pracovala v Německu. Nyní žiju v Rakousku. Kromě mojí rodiny a zaměstnání mám ráda fotografování, knihy, umění, cestování a přírodu.

Motto: Chodím po světě s otevřenýma očima a připraveným fotoaparátem :-)

Najdete na iDNES.cz